Home | Contact | Print | SK | EN |
 • Prof. Timothy Williamson
 • Dr. Richard Gray
 • Prof. Peter Gärdenfors
 • Prof. Paul Thagard
 • Prof. Silvia Gáliková
 • Prof. Dan Zahavi
 • Prof. Anjan Chatterjee
 • Prof. Andrej Démuth
 • Prof. Peter Michalovič
 • Doc. Reginald Slavkovský OP
 • Prof. Elisabeth Schelekeens
 • Doc. Ľuboš Rojka SJ
 • Dr. Jana Trajtelová
 • Dr. Michal Zvarík
 • Dr. Michal Kutáš
 • Prof. Josef Dolista
 • Dr. Renáta Kišoňová
Vyhodnotenie súťaže o najlepšiu filozofickú esej pre študentov gymnázií 2018

Katedra filozofie pozýva všetkých záujemcov na sériu prednášok o Olbersovom paradoxe, ktoré sa uskutočnia na katedre v rámci Erazmus+ mobility Dr. hab. Adama Swiezynskeho, prof. UKSW Warsawa v dňoch 11. – 16. 12. 2017.

Katedra filozofie pozýva všetkých záujemcov na hosťovskú prednášku Prof. Oleksiy Polunina (Johan Skytte Institute, the University of Tartu, Estonia; Department of Psychology, Kyiv National University of Trade and Economics) na tému: Time flow in human mind: from the psychological experiments to the philosophical reflections, ktorá sa uskutoční dňa 28. 11. 2017 o 9:30 hod. v miestnosti 411.

5. medzinárodný workshop Cognitive Aspects of Aesthetic Experience na tému: Cognitive Rethinking of Beauty: Uniting the Philosophy and Cognitive Studies of Aesthetic Perception (7. 11. 2017)

Katedra filozofie srdečne pozýva na prednášku prof. Vladimíra Leška na tému: Heidegger - mýtus a skutočnosť, ktorá sa uskutoční dňa 9. októbra 2017 o 9:30 hod. v miestnosti 4S4.Drahí kolegovia, absolventi, študenti! Tento rok (25. marca) uplynulo 25 rokov od znovuobnovenia Trnavskej univerzity v Trnave. Ako už býva dobrým zvykom, tak, ako aj v minulých rokoch, aj teraz pri príležitosti výročia prvej prednášky na univerzite (samozrejme, že z filozofie) plánujeme tradičné alumni stretnutie absolventov Filozofie a priaznivcov školy (tentokrát aj s oslovením všetkých profesorov, docentov a kantorov pôsobiacich na našej Alma mater počas jej existencie). Viacerí už sľúbili účasť. Zarezervujte si preto, prosím, sobotu 11. novembra na stretnutie so svojimi konškolákmi, ale aj s pedagógmi, ktorí vás sprevádzali počas vášho štúdia. Tešíme sa na vás a pripravujeme aj malé prekvapenie.Nové V akademickom roku 2018/2019 rozširujeme možnosť štúdia na našej fakulte o tri akreditované študijné programy: (1) Magisterské štúdium odboru Cognitive studies (denná forma, dĺžka štúdia 4 semestre, jazyk anglický, viac informácií;  (2) Bakalárske štúdium odboru Philosophy (denná forma, dĺžka štúdia  6 semestrov); (3) PhD. štúdium odboru Systematická filozofia, denná forma, jazyk slovenský.‹‹ späť

"Štúdium na katedre filozofie mi umožnilo na akademickej úrovni pokračovať v mojej celoživotnej záľube – filozofii. Okrem získania vedomostí v systematickej filozofii mi štúdium umožnilo rozvinúť viaceré predpoklady mojej budúcej profesie – intelektuálny rozhľad, kritické a tvorivé myslenie a schopnosť jasne a zreteľne formulovať svoje myšlienky (či už verbálne alebo písanou formou). Štúdium na katedre filozofie odporúčam každému, kto túži po vzdelaní získanom na vysoko profesionálnej a zároveň z pohľadu rozvoja tvorivosti – obzvlášť slobodnej katedre." (Milan Vrbovský, absolvent štúdia filozofie, 2006; absolvent doktorandského štúdia systematickej filozofie, 2014; diplomat, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí)V roku 2016 sme na Katedre filozofie privítali vzácnych hostí: Profesora Semira Zekiho z University College London, profesora Dana Zahaviho a Dr. Thomasa Szanto z univerzity v Kodani, Dr. Franka Zenkera z univerzity v Lunde a profesora Davida Iana Perretta zo škótskej univerzity v St. Andrews.

Zasielanie noviniek e-mailom
< december  / 2017 >
Po Ut St Št Pi So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
12.12.2017 14:40
Erazmus prednáška
Miesto: 4S4

On the significance of paradox for science. Photometric paradox case

Adam Świeżyński

Institute of Philosophy, Cardinal Stefan Wyszyński University in Warsaw, Poland

A paradox is an argument that produces an inconsistency, typically within logic or common sense. Most paradoxes are known to be invalid arguments but are still valuable in promoting critical thinking. In astro physics and physical cosmology, Olbers’ paradox (photometric), named after the German astronomer Heinrich Olbers and also called the “dark night sky paradox”, is the argument that the darkness of the night sky conflicts with the assumption of an infinite a nd eternal static universe. The darkness of the night sky is one of the pieces of evidence for a non - static universe such as the Big Bang model. If the universe is static and populated by an infinite number of stars, any sight line from Earth must end at t he (very bright) surface of a star, so the night sky should be completely bright. This contradicts the observed darkness of the night.

Modern research on the essence of the photometric paradox (and attempts to neutralize it undertaken in the history of science) lead to the conclusion that its paradoxicality is resulting primarily from the precedence of human thought (ideas, theories) in relation to the possibility of its proper empirical verification. Therefore, the paradox of “dark night sky” and attempts to overcome it may be instructive proof that something so plain and obvious, as available to anyone look at the starry night sky, sometimes, for respectively keen observer, give an opportunity to look ahead much further (and sometimes more accurately to reality) than empirical research allow at the moment. The photometric paradox created an opportunity for the unveiling of a new cognitive horizon by exceeding the existing scheme of thought and thereby acquiring new scientific knowledge, enriching the knowledge gained so far and deepening our understanding of Universe.

14.12.2017 16:00
Predvianočné stretnutie
Miesto: 4P2
Milí kolegovia, študenti, absolventi! Pozývame Vás na tradičné predvianočné posedenie v príjemnej atmosfére voňavej medoviny, koláčikov a najmä blížiacich sa Vianoc. Príďte si predvianočnú pohodu vychutnať spoločne, vo štvrtok 14.12. od 16:00, 4P2. tešíme sa na Vás!